Norite investuoti į auksą? 10 svarbių faktų, kuriuos turite žinoti

Auksas visuomet buvo vertinamas kaip viena geriausių ir tvariausių investicijų. Ekonominių, politinių pokyčių laikotarpiu investuotojai dažnai dėmesį sutelkia būtent į auksą – vieną iš nedaugelio išties apčiuopiamų vertybių, lyginant su, pavyzdžiui, kriptovaliutomis ar įmonių akcijomis. Tačiau investicinio aukso kaina taip pat kinta, svyruoja, todėl prieš įdarbinant savo santaupas svarbu suprasti, kas nulemia aukso kainą ir kokios rizikos laukia.

Esminė taisyklė, kurią turėtų įsidėmėti bet kuris investuotojas – investicijų vertė gali kristi arba šoktelėti, taigi, galite ir uždirbti, ir atgauti mažiau pinigų nei išleidote. Taigi, ar prie tokio tipo investicijų priskiriamas ir auksas, ką reikėtų žinoti apie investicinį auksą ir apskritai apie investavimą į tauriuosius metalus?

1. Investicinis auksas – puiki priemonė siekiantiems apsisaugoti nuo infliacijos

Apskritai investicinis auksas yra ilgalaikė priemonė apsidrausti nuo infliacijos (nes aukso kiekis yra fiksuotas, yra žinoma, kiek jo bus išgaunama kasmet) ir natūrali alternatyva dekretinėms (angl. Fiat) valiutoms, kurios nėra padengtos aukso atsargomis.

 

2020 m. kovo mėn. akcijų rinka JAV išgyveno didžiulį nuosmukį. Pensijų fondų vertė sumažėjo dviženklėmis sumomis ir daugiau. Ką tai reiškė turintiesiems grynųjų pinigų atsargų bankuose? Atitinkamai prarastą perkamąją galią. O taurieji metalai, kurių vertė per pastaruosius kelerius metus kaip tik išaugo, gali kompensuoti patirtus nuostolius ar padėti apskritai jų išvengti. Taigi, auksas yra viena iš priemonių siekiant apsidrausti nuo infliacijos ir netgi gali suteikti stabilumo kaupiantiesiems pensijų fonduose.

 

2. Kokia dalis aukso turėtų būti investuotojo portfelyje?

Per pastaruosius du dešimtmečius vidutinė metinė grąža iš aukso – 9,6 proc.[1] Taigi, gana nemaža. Tačiau kaip ir kaskart prieš kažką įsigyjant ar investuojant, ketinant pirkti aukso taip pat nereikėtų pulti tarsi į dilgėles. Pirmiausia pagalvokite, pasitarkite. Visų turimų santaupų išleisti auksui griežtai nerekomenduojama. Pasak ekspertų, visiškai racionalu, jeigu bendrame investiciniame portfelyje aukso kiekis sudarys apie 10–15 proc.

 

3. Skiriasi nuo kitų rūšių investicijų

Investicinio aukso kaina dažnai kinta skirtingai nei kito turto – akcijų ar nekilnojamojo turto. Kadangi trūksta koreliacijos su kitų rūšių turtu, būtent investicinis auksas gali padėti diversifikuoti investicinį portfelį (t. y. sumažinti investavimo riziką).

 

4. Svarbu ne tik kokį, bet ir kur pirksite auksą

Aukso galima įsigyti internetinėse platformose, kai kuriuose jų fiziniuose skyriuose, valiutų keityklose – taip pat ir EXCHANGELT. Siekiant sumažinti riziką, investicinį auksą saugiausia ir geriausia pirkti iš patikimų įmonių, galinčių pateikti autentiškumo sertifikatus. Su mūsų tiekiamo investicinio aukso kaina galite susipažinti spustelėję šią nuorodą.

 

5. Laikyti investicinį auksą gali būti brangu

Investuodami į auksą ar sidabrą tiesiogiai – t. y. pirkdami tauriųjų metalų luitus ar monetas, galite patirti ir papildomų išlaidų: reikės mokėti už metalų saugojimą specialiose saugyklose, juos apdrausti. Tačiau šių išlaidų galima išvengti, auksą laikant jau seniau namuose įrengtame ar artimiesiems priklausančiame seife, įsigyti naują seifą (vienkartinė investicija) ir kt.

 

6. Galite investuoti į auksą ir fiziškai jo neturėdami

Kaip apžvelgiama straipsnyje[2], vis tik daugelis solidžių investuotojų nori turėti fizinio aukso. Apžvelgsime, kodėl.

 

Atrodo, nebloga išeitis – investavimas į auksą fiziškai jo negaunant: tuomet išvengiate su aukso saugojimu susijusių išlaidų. Galite investuoti į fondus, kuriais prekiaujama biržoje (ETF). Šiems fondams priklauso ir aukso kasyklos. Pirkti auksą virtualiai – paprasta, nes Jums nebelieka prievolės saugoti fizinio aukso.

 

Tačiau yra ir kita medalio pusė: jeigu norite taurųjį metalą, o kartu ir asmenines santaupas apsaugoti nuo nuvertėjimo, išvengti finansų krizių padarinių, tuomet turite pirkti tik investicinio aukso luitelius arba monetas. Vienas didžiausių virtualaus aukso trūkumų – jog jis retai kada dengiamas fiziniu turtu – tikru auksu. Todėl visuomet geriau investuoti į fizinį arba elektroninį auksą, kuris prireikus greitai galėtų būti konvertuojamas į fizinį auksą. Reikia tik pasidomėti, ar nekils kokių nors sunkumų auksą atsiimti (pavyzdžiui, brangus, komplikuotas siuntimas ir kt.).

 

7. Ką labiau apsimoka pirkti – investicinius aukso luitus ar monetas?

Auksą galima įsigyti įvairiomis formomis: tai luitai, monetos, papuošalai ir minėtoji virtualioji forma (fondai, kasyklų akcijos). Kiekviena aukso forma turi tam tikrų privalumų ir trūkumų – nuo grynumo ir įsigijimo kainos iki likvidumo. Svarbu žinoti, kad auksinės monetos dažniausiai yra brangesnės nei aukso luitai, šių dviejų tipų turto kolekcinė verta taip pat skiriasi.

 

Monetos priskiriamos labai likvidžiam turtui – jomis pirkėjai labai domisi, jos greitai nuperkamos, tačiau, kita vertus, gali būti sunkiau įrodyti jų autentiškumą.

 

Dydis – dar vienas minėtinas skirtumas: aukso luitai sveria daugiau nei monetos. Galite įsigyti įvairių svorių aukso luitų, tačiau turėkite omenyje, kad kuo jie didesni, tuo mažesnis antkainis, mažesnė ir 1 g aukso kaina. Didžiausi komerciniu būdu gaminami aukso luitai sveria 400 uncijų (12,44 kg)! Už tokį aukso luitą tekstų mokėti per 900 tūkst. eurų.

 

8. Investicinis auksas: nuo ko labiausiai priklauso jo kaina?

Daugiausia įtakos aukso kainai daro JAV doleris: didžioji dalis aukso atsargų perkama ir parduodama šia valiuta. Kaip minėta, dažnai pasitaikantis scenarijus – doleriui stiprėjant, aukso kaina įprastai smunka, o sumažėjusi dolerio vertė gali daryti teigiamą įtaką aukso kainoms.

 

2024 m. rugpjūtį investicinio aukso kaina pasiekė rekordines aukštumas – 2509,65 JAV dolerio už unciją. Šia naujiena dalijosi ir mūsų šalies naujienų portalai[3]. Netipiškai aukso kaina kilo silpnėjant doleriui, tačiau tokie šoktelėjimai nėra dažni, o atsakingos institucijos suskumba imtis veiksmų.

 

9. Investuojant į auksą, išlieka tam tikros rizikos

Kaip jau minėta straipsnio pradžioje, ekonominių ar politinių suiručių, krizių laikotarpiais investuotojai labiau linkę investuoti į auksą, nes laiko jį saugesniu būdu įdarbinti lėšas. Taigi, aukso kainai įtakos gali turėti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui:  

 

- aukso pasiūla ir paklausa;

- pasaulinės ekonomikos padėtis;

- politinis neapibrėžtumas ir kt.

 

Dėl visų šių išvardytų aplinkybių auksas gali būti mažiau pastovi investicija. Todėl jei nesate tikri, ar būtent šiuo metu vertėtų investuoti į auksą ir ar tai tinkama investicija Jums, galite pasitarti su profesionalais. O ilguoju laikotarpiu, vertinant kreives, auksas – gana patikima investicija: vėlgi verta paminėti 9,6 proc. metinę grąžą.

 

10. Pasirinkę šią investicijų formą, negausite nuolatinių pajamų

Jei iš investicijų norite gauti nuolatinių pajamų, tuomet tiesiogiai iš aukso to padaryti nepavyks. Pavyzdžiui, investavę į kitų klasių turtą, gausite dividendus, padėję indėlį banke, gausite palūkanas (nors ir nedideles), o įsigiję būstą nuomai, kiekvieną mėnesį gausite grynųjų.

 

Tačiau neabejotinai auksas – vis tiek viena tvariausių ir ilgalaikių investicijų. Jei tik turite galimybę laukti (pavyzdžiui, aukso nereikės parduoti atėjus juodai dienai), dažniausiai visada atgausite daugiau negu išleidote. Taigi, tikimės, kad pavyko susidaryti objektyvesnę nuomonę, kuo patrauklus investicinis auksas. O jei norite jo įsigyti, lauksime Jūsų EXCHANGELT valiutos keityklose.

 

 

 

 

 

[1] https://www.wallstreetzen.com/blog/example-stock-portfolios/

[2] https://www.wallstreetzen.com/blog/example-stock-portfolios/

[3] https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/aukso-kaina-vel-siekia-naujus-rekordus-tokiu-sumu-dar-nesame-mate-662-2290984