Valiutų skaičiuoklė, arba kaip be vargo apskaičiuoti valiutų kursus?

Valiutų kursas – tai vienos šalies valiutos vieneto kaina kitos šalies valiutos vienetais. Pasaulyje valiutomis prekiaujama labai aktyviai, tad valiutų kursai priklausomai nuo valiutos paklausos ir pasiūlos rinkoje kinta kasdien. Pasaulinė valiutos prekyba vyksta valiutų biržoje, kur ir nustatoma valiutos biržos kaina. Reiktų žinoti, kad valiutos rinkos kaina skiriasi nuo bankų ar valiutų keityklų taikomų kursų.

Lietuvoje valiutomis prekiauja valiutos keitykla, bankai ir kitos finansų įstaigos. Keičiant valiutą grynaisiais, patogiausia kreiptis į valiutos keityklą. Įsigyjant kitų šalių valiutas yra atsiskaitoma eurais arba doleriais. Taigi, pasiaiškinkim, kaip visa ši valiutų kursų mašina veikia ir kaip sužinoti, ar gavote gerą pasiūlymą keičiant valiutą.

 

Kaip valiutų kursai yra apskaičiuojami?

 

Tarptautinė valiutų pirkimo ir pardavimo rinka, vadinama Forex arba tiesiog FX, kurioje prekiautojai sudaro sandorius, lemiančius valiutos kurso svyravimus.
Beje, įdomus faktas - apie 88% pasaulinės prekybos sandorių vyksta JAV doleriais, tad daugelio kitų valiutų kursai yra lyginami su šia valiuta.

 

Valiutos keityklos, bankai ir kitos finansų įstaigos valiutų kursus apskaičiuoja vertindami daugybę veiksnių:


- rinkos svyravimus;
- konkurencingus valiutų kursus biržoje;
- pageidaujamą grąžos normą;
- rizikos apetitą;
- kredito riziką;
- kitus ekonominius bei verslo veiksnius.

 

Dėl šios priežasties užsienio valiutų kursai nuolat keičiasi, o, esant poreikiui, vertėtų peržiūrėti keletos valiutos pardavėjų skelbiamus kursus ir juos palyginti. Jūsų patogumui patariame naudotis skaičiuokle internete valiutos skaičiuoklė.

 

Nereikėtų pamiršti, kad pervedant pinigus į kitą šalį, bankai ir kitos finansų įstaigos taiko papildomus mokesčius, todėl pasirenkant paslaugų teikėją tarptautiniams pervedimams, verta pasidomėti išsamiau visomis paslaugos sąlygomis.

 

 

Valiutų kursų tipai

 

Valiutų kursų nustatymas ir apskaičiavimas skiriasi priklausomai nuo daugelio veiksnių, įskaitant valiutos kurso tipą, kuris gali būti fiksuotas arba kintantis („plaukiojantis“).

 

Fiksuotą (arba susietą) valiutų kursą nustato vyriausybė per savo centrinį banką. Jis gali būti susietas su kita pagrindine valiuta (pvz: JAV doleriais, eurais arba Japonijos jenomis). Lietuvoje fiksuotą valiutos kursą nustato ir skelbia Lietuvos banko interneto svetainė.

 

Kintantį valiutų kursą lemia valiutos pasiūla ir paklausa. Dvišaliams valiutų kursų pokyčiams įtakos turi daugelis geopolitinių ir ekonominių veiksnių, įskaitant palūkanų normų svyravimus, nedarbo lygį, infliacijos mastus, bendrąjį vidaus produktą, gamybos ir šalies tiekiamų prekių mastus ir t. t.

 

Vyriausybės vaidmuo kontroliuojant valiutų kursus

 

Kintant valiutų kursams, kai pasiūla viršija paklausą, valiutų kursai krenta, ir atvirkščiai: kai paklausa viršija pasiūlą, stebimas kurso augimas. Abiem atvejais tai neigiamai veikia šalies ekonomiką, taigi vyriausybė, siekdama stabilizuoti valiutos kainos svyravimus, per šalies centrinį banką imasi konkrečių veiksmų.

 

Kur rasti ir sužinoti valiutų kursus?

 

Užsienio valiutų kursus galima rasti interneto svetainėse priklausančiose bankams, valiutų keitykloms, finansų naujienų portalams (kaip, pavyzdžiui, „Verslo žinios“ – vz.lt), kitų prekiautojų tinklalapiuose, „Google“ paieškoje ar Lietuvos banko valiutų kursų lentelėse ir t. t.

 

Tinklalapiuose dažnai pateikiama ne tik valiutų santykis, bet ir valiutos skaičiuoklė.

 

Kaip apskaičiuoti valiutų kursus?

 

Keičiant pinigus prieš kelionę svetur arba juos siunčiant, svarbu mokėti perskaityti valiutos kursą: tik taip žinosite, kad pasiūlymas tikrai geras. Kaip jau supratote, skelbiamas oficialus kursas ir valiutos pirkimo ar pardavimo kursas skiriasi.

 

Panagrinėkime 2 pavyzdžius: perkant valiutą ir parduodant valiutą.

 

1 pvz.: tarkime už 100 EUR norite pirkti GBP. Kiek gausite GBP?

 

- pasirinktoje įstaigoje ar interneto svetainėje išsiaiškinkite GBP pardavimo kursą. Šiuo atveju įstaiga perka iš jūsų eurus, todėl dažnu atveju pateiktoje informacijoje reikia žiūrėti EUR pirkimo kurso stulpelį. pvz: 1 EUR = 0,84 GBP.
- Jūsų turimą sumą EUR padauginkite iš valiutos kurso, t.y. 100 EUR X 0,84 GBP = 84 GBP (2024 m. gegužės duomenys).

 

2 pvz.: tarkime jūs parduodate 100 GBP. Kiek gausite EUR?

 

- pasirinktoje įstaigoje ar interneto svetainėje žiūrite GBP pirkimo kursą. Šiuo atveju įstaiga perka iš jūsų GBP, todėl dažnu atveju pateiktoje informacijoje reikia žiūrėti EUR pardavimo kurso stulpelį. pvz: 0,893 GBP = 1 EUR.
- Jūsų turimą sumą GBP padalinkite iš valiutos kurso, t.y. 100 GBP / 0,893 GBP = 111,98 EUR (2024 m. gegužės duomenys).

 

Norint sužinoti kokiu kursu buvo pakeista viena valiutos suma į kitą, jums tereikia pradinę sumą padalinti iš atitinkamos sumos nauja valiuta, taip gausite valiutos kursą. Pavyzdžiui, 100 EUR pakeitus į 110 USD, valiutos kursas būtų 0,909 (100 EUR / 110 USD = 0,909).
Atkreipiame dėmesį, jog keičiant pinigus grynaisiais ir banko sąskaitoje, valiutos kursas skiriasi. Nederėtų pamiršti ir apie įstaigos taikomus komisinius mokesčius.

 

Taigi, keičiant ar siunčiant pinigus į užsienį, Jums nebūtina būti finansų ekspertu: svarbu suvokti esmę, kaip interpretuoti ir apskaičiuoti valiutų kursus.

 

Patarimai, kaip rasti geriausius valiutų kursus

 

Nepasiklysti skirtingų valiutų ir skaičių labirintuose Jums padės pagrindiniame EXCHANGELT puslapyje esanti valiutos skaičiuoklė bei patarimai ir kita svetainėje skelbiama informacija.

 

Valiutų kursų skaičiuoklės laukelyje įrašius pageidaujamą įsigyti užsienio valiutos sumą, skaičiuoklė paskaičiuos eurų sumą. Taip pat valiutos skaičiuoklė parodo ir keitimo kainą (įstaigos komisinį mokestį), tad tiksliai žinosite, kokią sumą reikia turėti pasiruošus grynaisiais.

 

Retesnes valiutas galite rezervuoti ir atsiimti patogioje vietoje viename iš didžiųjų miestų. EXCHANGELT – Jūsų patikimas partneris konvertuojant valiutą!